Witaj na stronie STĘPIEŃ Szkoła Języków Obcych! Pasją do języka angielskiego zarażamy nieprzerwanie od 2012 roku. Zanim zapoznasz się z naszą ofertą, przeczytaj jak – naszym zdaniem – skutecznie uczyć się języków obcych. 

 

JAK SKUTECZNIE UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH?

Jak często?

Jeśli chcesz nauczyć się języka, musisz pracować intensywnie. Kontakt z językiem nie może ograniczać się do jednej godziny tygodniowo. Wyraźne efekty przynosi praca 4 razy w tygodniu lub więcej. Należy maksymalizować ekspozycję na język we wszystkich możliwych formach, dążyć do rzeczywistości bliskiej obecności w kraju języka docelowego, do zanurzenia w języku. W dobie internetu warto korzystać z ogromnego bogactwa świetnej jakości materiałów dostępnych online. Nie ma jednej recepty – należy szukać takiej aktywności, która odpowiada właśnie Tobie. Oglądanie seriali na Netflixie (po angielsku i z angielskimi napisami, inaczej efekt jest bardzo niewielki), filmów, słuchanie muzyki po angielsku, śledzenie BBC czy CNN – to wszystko dobre pomysły.

Nie ma to jak książka (nie podręcznik)

Szczególnie polecana jest praca z długim tekstem – w STĘPIEŃ SJO pracujemy z Graded Readers wydawnictw Penguin oraz MacMillan. Podział lektur na siedem poziomów pozwala dobrać odpowiedni poziom trudności dla uczniów na każdym etapie zaawansowania. Częstym błędem jest zbyt ambitny wybór pierwszej lektury: należy dobrać go tak, aby rozumieć 90% tekstu lub więcej bez użycia słownika. Praca z lekturami to szansa na wiele godzin kontaktu ze świetnej jakości angielskim, także w formie nagrań. Struktura książek sprawia, że nowe słownictwo wielokrotnie powtarza się w trakcie czytania i jest osadzone w obszernym kontekście, dzięki czemu znacznie łatwiej je zapamiętać. Doświadczenie naszych uczniów jednoznacznie wskazuje, że lektury to najskuteczniejsza metoda nauki słownictwa.

Have some fun

Nauka języka powinna także być przyjemna i ciekawa. To nie pusty frazes. Mechaniczne wypełnianie zeszytów ćwiczeń nie jest zbyt zajmującym zajęciem, a już na pewno nie źródłem autentycznej komunikacji. W naszej szkole nie odgrywamy scenek. Co tydzień wyszukujemy informacje o bieżących wydarzeniach, które są dobrym materiałem do dyskusji. Tak powstaje magazyn „IN A NUSTHELL” (ang. krótko mówiąc), na podstawie którego rozmawiamy o tym, co dzieje się wokół nas, co ma faktyczny wpływ na na nasze życie, co nas interesuje, oburza, inspiruje. Konwersacja na takie tematy sprawia, że uczniowie faktycznie są zaangażowani, a nauka nie jest oderwana od rzeczywistości. Język staje się nie celem samym w sobie, a jedynie narzędziem wymiany informacji. Kolejną bardzo angażującą formą są proponowane w magazynie projekty. Uczestnicy wyszukują informacji, przygotowują prezentacje, omawiają je. To mnóstwo dobrej zabawy.

Smartfony to nie całe zło

Jak w każdym procesie nauczania kluczową rolę pełni powtarzanie. Warto wracać do tych samych materiałów (np. książek czy filmów), analizować je na nowo. Naukę słownictwa w naszej szkole wspieramy technologią – zestawy słownictwa zawsze wpisujemy do aplikacji Quizlet. To bardzo wygodne narzędzie z szeregiem funkcji, które znacznie usprawniają proces nauki nowych słów – najprostsza i najskuteczniejsza z nich to bardzo wygodne fiszki. Aplikacja ma wbudowany syntezator mowy, dzięki czemu możesz uczyć się nie tylko poprawnej pisowni, ale także usłyszeć, jak dane słowo czy wyrażenie należy wymawiać. Możesz również stworzyć sobie nieograniczoną liczbę testów z danego zestawu. 

Na koniec: pamiętaj o stawianiu sobie realistycznych celów i realizacji założeń. Good luck, may the force be with you!

CZYTAJ TEŻ:

Przykładowe wydanie magazynu „IN A NUTSHELL”